chłodnica samochodowa

Prawidłowa praca silnika wymaga skutecznego odprowadzania wytwarzanego ciepła, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do jego przegrzania i awarii wskutek tego, że elementy metalowe ulegną deformacji, czego następstwem będzie ich zniszczenie. W takich przypadkach niezbędny okaże się kosztowny remont jednostki napędowej, a często po prostu jej wymiana. By uniknąć takich sytuacji, warto prawidłowo dbać o układ chłodzenia i regularnie dokonywać przeglądów, odwiedzając sprawdzony warsztat samochodowy. W Świętochłowicach w tym celu najlepiej skorzystać z pomocy firmy MAGIREX. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o układzie chłodzenia i jego pracy.

Z czego składa się na układ chłodzenia?

Układ chłodzenia to kilka elementów, które współdziałając, dbają o sprawne odprowadzenie generowanej w jednostce napędowej energii cieplnej. Jego podstawową częścią jest chłodnica, do której trafia rozgrzany płyn chłodniczy, opuszczający kanały znajdujące się w bloku silnika, gdzie odbiera ciepło, a następnie przenosi je do tworzących ten element dość cienkich rurek otoczonych lamelkami przekazującymi temperaturę do przepływającego wokół nich powietrza. Ważną częścią systemu jest także termostat, który zależnie od sytuacji może kierować płyn do tzw. małego obiegu lub dużego obiegu chłodzącego. Istotnymi elementami systemu jest też zbiornik wyrównawczy, w którym gromadzi się nadmiar płynu oraz odpowiedzialna za ogrzewanie kabiny auta nagrzewnica.

Jakie problemy pojawiają się najczęściej i jak im zaradzić?

Najczęściej występującymi problemami związanymi z układem chłodzenia są mechaniczne uszkodzenia chłodnicy, powstające wskutek zużycia się uszczelek nieszczelności, a także utrata drożności spowodowana gromadzeniem się wewnątrz instalacji osadów i rozmaitych złogów. Kłopoty może też sprawić wadliwie pracujący termostat albo przewód. By całość działała sprawnie, należy pamiętać o sprawdzaniu poziomu płynu w zbiorniku wyrównawczym oraz wymieniać go okresowo, gdyż z czasem traci on swoje pierwotne właściwości.

CategoryBlog

All rights reserved© 2024 NTORRE | PROFESJONALNA STRONA DLA TWOJEGO BIZNESU!

logo-footer