Zapraszamy do serwisu klimatyzacji samochodowej w Rudzie Śląskiej. W naszym warsztacie MAGIREX obsługujemy zarówno klientów z Rudy Śląskiej, jak i okolicznych miejscowości, między innymi Świętochłowic. Świadczymy usługi z zakresu przeglądu, diagnostyki oraz serwisu klimatyzacji.

Klimatyzacja samochodowa jest dziś standardowym wyposażeniem większości aut. Pozwala przede wszystkim efektywnie schładzać powietrze wewnątrz pojazdu podczas wysokich temperatur. Może być wykorzystywana również zimą. Dzięki niej pozbycie się pary z szyb przebiegnie dużo sprawniej niż z użyciem samego ogrzewania. Aby jednak klimatyzacja działała sprawnie, należy poddawać ją regularnym przeglądom oraz serwisom. Wczesne wykrycie ewentualnych usterek umożliwi szybką, mniej kosztowną naprawę.

Przegląd klimatyzacji samochodowej

Przegląd to podstawowa usługa związana z klimatyzacją w samochodzie. Obejmuje ona sprawdzenie poprawności działania układu oraz pomiar ciśnienia. Jeśli wszystko jest w porządku i klimatyzacja nie wymaga naprawy, wystarczająca jest wymiana filtra kabinowego oraz przeprowadzenie odgrzybiania. Dzięki temu powietrze w pojeździe jest odfiltrowane z różnego rodzaju zanieczyszczeń i pozbawione nieprzyjemnego zapachu, a układ klimatyzacji nie jest narażony na rozwój szkodliwych dla zdrowia ludzkiego bakterii i grzybów. Oczywiście z usług wymiany filtra oraz odgrzybiania również możesz skorzystać w naszym warsztacie. Przegląd klimatyzacji warto wykonywać co roku, aby nie dopuścić do poważniejszych usterek w układzie klimatyzacji.

Kiedy powinno się wykonać przegląd klimatyzacji samochodowej?

Przegląd klimatyzacji samochodowej w Rudzie Śląskiej czy Świętochłowicach, skąd pochodzą nasi klienci, powinien być realizowany co najmniej raz w roku. Zaleca się wykonanie tej usługi wiosną. Takie rozwiązanie pozwala na naprawę ewentualnych usterek i usunięcie szkodliwych zanieczyszczeń jeszcze przed sezonem letnim, w którym klimatyzacja często jest używana każdego dnia.

Samo odgrzybianie klimatyzacji warto wykonywać częściej. Pod wpływem wilgoci i zmiennych temperatur w systemie klimatyzacji rozwijają się bowiem liczne organizmy, które następnie trafiają do kabiny wraz z chłodnym powietrzem. Są one niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a zwłaszcza alergików i astmatyków.

Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji obejmuje wszystkie dodatkowe czynności wychodzące poza zakres podstawowego przeglądu. Należy do nich między innymi wspomniana wyżej wymiana filtra czy odgrzybianie. Oprócz tego w ramach serwisu zajmujemy się na przykład diagnostyką komputerową układu. Dzięki niej możemy odczytać błędy sterownika i wykryć usterki, które byłyby niemożliwe do zdiagnozowania podczas zwykłego przeglądu klimatyzacji.

Często świadczoną przez nas usługą jest także wymiana czynnika roboczego wraz ze sprawdzeniem wydajności klimatyzacji oraz osuszeniem układu. W przypadku, gdy wydajność klimatyzacji będzie zbyt niska w stosunku do zużycia czynnika, zajmiemy się też wykryciem miejsc nieszczelności układu. Nawet niewielka szczelina może prowadzić do odczuwalnie słabszego działania klimatyzacji oraz znacznie szybszego zużywania się czynnika chłodzącego.

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

W klimatyzacji samochodowej mogą gromadzić się grzyby i inne mikroorganizmy wpływające negatywnie na ludzkie zdrowie. Z tego powodu w obrębie tych systemów niezwykle często przeprowadza się zabiegi odgrzybiania. Zaleca się, by taka usługa była wykonywana co najmniej dwa razy w roku. Odgrzybianie można zrealizować np. przy okazji wymiany oleju.

Odgrzybianie klimatyzacji da się przeprowadzić samodzielnie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na pomoc specjalistów. W warsztacie znajduje się bowiem aparatura, która pozwala na skuteczne usunięcie szkodliwych organizmów z instalacji, a także wykrycie ewentualnych usterek.

Odgrzybianie klimatyzacji może być przeprowadzane z wykorzystaniem metody ultradźwiękowej. Polega ono na umieszczeniu substancji aktywnej w przewodach z wykorzystaniem dźwięków o niskiej częstotliwości. Takie rozwiązanie umożliwia lepsze rozprowadzenie płynu bakteriobójczego po całym systemie.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie metody ozonowej. Polega ona na wpuszczeniu do instalacji tritlenu, który zabija grzyby oraz inne mikroorganizmy znajdujące się w systemie. Proces ten jest bardzo prosty, a zarazem skuteczny.

Grzyby można usunąć również poprzez zastosowanie specjalnej pianki, którą wprowadza się do układu przy pomocy rurki. Preparat osadza się na ściankach i zbiera nieczystości, w tym szkodliwe grzyby. Jest to technika o najmniejszej skuteczności wśród wymienionych metod.

Objawy świadczące o awarii klimatyzacji

Choć regularne przeglądy i serwisowanie klimatyzacji pozwalają uniknąć większości poważniejszych czy nagłych usterek, nie są w stanie całkowicie zapobiec awariom. Warto więc zapoznać się z objawami, które powinny skłonić do szybszego odwiedzenia serwisu klimatyzacji. Należą do nich przede wszystkim słabsze chłodzenie lub jego całkowity brak, osłabienie nadmuchu, głośne działanie układu, przerywane działanie klimatyzacji czy wyczuwalny, nieprzyjemny zapach. Im szybciej wykonasz serwis systemu, tym lepiej.Długo nienaprawiane usterki mogą z czasem eskalować, prowadząc do uszkodzenia innych elementów instalacji, co wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami dla właściciela pojazdu.

Zapraszamy do naszego serwisu klimatyzacji samochodowej w Rudzie Śląskiej! Współpracujemy również z klientami ze Świętochłowic i okolicznych miejscowości.