Zajmujemy się przeprowadzaniem cyklicznej wymiany oleju w samochodach osobowych i dostawczych. Usługę świadczymy w naszej siedzibie w Rudzie Śląskiej. Do skorzystania z oferty zapraszamy również klientów z okolicznych miejscowości.
Dlaczego warto wymienić olej u specjalistów?
Wymiana oleju to jedna z podstawowych usług świadczonych przez nasz warsztat. Choć wielu osobom proces ten nie wydaje się skomplikowany, zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalistów w tym zakresie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że samodzielna wymiana oleju wymaga odpowiedniego miejsca. Niezbędny jest do tego podnośnik lub kanał.
Oczywiście to nie wszystko – potrzebne będą jeszcze odpowiednie klucze, nowa uszczelka, płukanka, olej oraz filtr oleju. W przypadku braku na przykład odpowiednich kluczy konieczny będzie ich zakup. Samodzielna wymiana oleju może więc nie przynieść oszczędności. Co więcej, przeprowadzenie całego procesu krok po kroku z pewnością zajmie niedoświadczonej osobie więcej czasu niż mechanikowi. Należy również pamiętać, że ewentualny błąd wpłynie na stan jednostki napędowej, a to może wiązać się z koniecznością późniejszej poważnej naprawy.
Wymiana oleju przez specjalistów to gwarancja, że usługa przebiegnie sprawnie (całość nie powinna potrwać dłużej niż godzinę), z dbałością o wszystkie szczegóły, w pełni bezpiecznie dla jednostki napędowej, z użyciem odpowiedniego oleju.
Dlaczego regularna wymiana oleju jest tak istotna?
Olej silnikowy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania jednostki napędowej, a tym samym całego pojazdu. To dzięki niemu praca silnika jest wyciszona, komory spalania są uszczelnione, a wszystkie elementy mechaniczne odpowiednio nasmarowane. Co więcej, olej chroni jednostkę przed korozją oraz zbiera zanieczyszczenia z silnika, które później są gromadzone w filtrze oleju. Zadaniem oleju jest także obniżanie temperatury jednostki napędowej.
Olej, podobnie jak filtr, ma określoną żywotność. Gdy się zużywa, nie spełnia swoich funkcji tak, jak powinien. Co za tym idzie – brak regularnej wymiany oleju może doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia silnika.
Co ile przeprowadzać wymianę oleju silnikowego?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość wymiany oleju zależy bowiem od tego, w jaki sposób użytkowane jest auto – czyli na jakich trasach oraz ile kilometrów rocznie się nim pokonuje. Przyjmuje się, że wymiana oleju silnikowego powinna następować minimum co roku. Dobrą praktyką jest przeprowadzanie jej przed obowiązkowym przeglądem pojazdu.
Kiedy należy dokonywać jej częściej? W przypadku przekroczenia określonej liczby kilometrów. Gdy samochód jest głównie wykorzystywany do jazdy po mieście, wymiana oleju powinna nastąpić po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów. Jeśli pojazdem pokonywane są też dłuższe trasy, wymianę można przeprowadzać co 15 tysięcy kilometrów.
Wymiana oleju silnikowego po naprawach
Olej silnikowy należy wymieniać również po przeprowadzeniu niektórych napraw dotyczących jednostki napędowej. Należą do nich między innymi wymiana uszczelki pod głowicą czy wymiana łańcucha rozrządu. O konieczności przeprowadzenia wymiany oleju wraz z daną naprawą z pewnością poinformuje mechanik zajmujący się usuwaniem usterki. W tym przypadku nie ma więc konieczności samodzielnego pamiętania o określonych terminach czy kilometrach.
Jak przebiega wymiana oleju krok po kroku?
Wymiana oleju to usługa realizowana zgodnie z określoną kolejnością:
- przygotowanie – korzystamy ze specjalnego kanału, dzięki któremu możemy dostać się do podwozia auta w sposób wygodny i bezpieczny. Przed wymianą delikatnie ogrzewamy silnik, co usprawnia przepływ oleju,
- usunięcie korka wlewu i zlewu oleju – w każdym samochodzie korek wlewu oraz zlewu oleju znajduje się w nieco innym miejscu. Odkręcamy go, by zebrać zużytą substancję do specjalnego zbiornika,
- spuszczenie oleju – usuwamy cały zużyty olej, który następnie musi zostać odpowiednio zutylizowany,
- wymiana filtra oleju – zwykle jest on umieszczony na spodzie silnika. Odkręcamy go, opróżniamy z oleju oraz wymieniamy na nowy egzemplarz,
- napełnianie układu nowym olejem – po oczyszczeniu zbiornika wlewamy nowy olej. Ilość potrzebnej substancji zależy od rodzaju silnika zamontowanego w danym samochodzie,
- sprawdzenie poziomu oleju – sprawdzamy, czy olej został zaaplikowany w odpowiedniej ilości. Następnie włączamy silnik i ponawiamy test poziomu substancji,
- sprawdzenie wycieków – kontrolujemy, czy w obrębie instalacji nie doszło do wycieków.
Stary, zużyty olej nie może trafić do kanalizacji. Zbieramy tę substancję i przekazujemy ją do punktów zajmujących się utylizacją odpadów niebezpiecznych.
Kolejność wykonywania poszczególnych czynności może różnić się w zależności od modelu samochodu. Wymiana oleju często jest przeprowadzana przy okazji realizacji innych usług, jak np. naprawa układu wydechowego. Dzięki temu można zaoszczędzić czas, tylko raz odwiedzając warsztat samochodowy.
Zapraszamy do skorzystania z usługi wymiany oleju w naszym serwisie w Rudzie Śląskiej!