Zajmujemy się naprawą układów wydechowych w Rudzie Śląskiej. Do skorzystania z usług naszego warsztatu zapraszamy osoby z Rudy Śląskiej, jak i jej okolic, na przykład Świętochłowic. Gwarantujemy profesjonalną obsługę, markowe części zamienne oraz szybkie terminy. Jeśli więc układ wydechowy w Twoim samochodzie uległ uszkodzeniu lub masz podejrzenia, że nie jest on do końca sprawny i chcesz to zweryfikować, zapraszamy do naszego serwisu MAGIREX.

Jaką funkcję pełni układ wydechowy w pojeździe?

Układ wydechowy najczęściej kojarzony jest z rurą wydechową, przez którą usuwane są spaliny poza kabinę samochodu. Jego rola w pojeździe jest jednak znacznie szersza. Dzięki zastosowanym filtrom dodatkowo oczyszcza spaliny z substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzkiego. Ma wpływ również na komfort jazdy – prawidłowo działający układ wydechowy wycisza gazy spalinowe, a tym samym ogranicza hałas w kabinie. Nie jest też obojętny dla silnika. Ogranicza bowiem straty jego mocy. Tak szczegółowe przyjrzenie się funkcjom układu wydechowego doskonale obrazuje, jak istotny jest on nie tylko ze względu na ekologię, ale i działanie całego samochodu.

Z czego składa się układ wydechowy?

Układ wydechowy to więc nie tylko wspomniana wcześniej rura wydechowa. Składa się on ze zdecydowanie większej liczby elementów. Należą do nich między innymi sondy lambda, katalizator, filtr cząstek stałych, kolektor wydechowy, zawór cyrkulacji spalin czy tłumik. Dokładna budowa układu wydechowego jest zależna od modelu pojazdu, choć, tak jak wspomnieliśmy, zasada jego działania jest taka sama w przypadku wszystkich aut.

Naprawa tłumików w Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach

Elementem układu wydechowego, który najczęściej ulega usterkom, jest tłumik. Jako że jest on wykonany z metalu, narażony jest na rdzewienie. Z czasem naloty rdzy mogą przekształcić się w ubytki, tym samym doprowadzając do nieszczelności układu. W takim przypadku pojawia się charakterystyczny dźwięk o metalicznym pogłosie, szczególnie podczas zwiększenia obrotów silnika. Warto zgłosić się do serwisu w jak najkrótszym czasie od zaobserwowania niepokojących objawów czy nalotu rdzy. Możliwa będzie wtedy naprawa tłumika za pomocą spawania. Jeśli uszkodzenia będą znaczne, konieczna może okazać się jego wymiana.

Inne popularne usterki układu wydechowego

Do częstych usterek należy również uszkodzenie przewodów zasilających sondy lambda, objawiające się wzrostem zużycia paliwa i dużym spadkiem mocy silnika. Jest to więc awaria, której objawy niezwykle łatwo zaobserwować. Także filtry cząstek stałych mogą być przyczyną problemów. Z czasem ulegają one zapchaniu, przez co konieczna jest ich regeneracja. Przy znacznym ograniczeniu drożności filtrów niezbędna będzie ich wymiana. Problem z filtrem objawiać się może między innymi zwiększeniem obrotów silnika, szarpaniem kierownicy czy wyczuwalnym zapachem spalin, szczególnie podczas postoju. Wszystkie niepokojące sygnały powinny być jak najszybciej skonsultowane z mechanikiem, aby uniknąć poważniejszych usterek w pojeździe.

Zapraszamy do skorzystania z usługi naprawy układu wydechowego w naszym serwisie w Rudzie Śląskiej!